Pravidlo 3 loukotí

Pravidlo 3 loukotí

Žijeme v turbulentní době, kdy se na finančních trzích točí nepředstavitelné sumy peněz krytých nekonečným dluhem a omezenou důvěrou lidí. Jak dlouho, poučeni nedávnou hypotéční krizí a současnou recesí v Evropě, budeme ochotni spoléhat se na zodpovědnost státu, Evropské unie, centrálních bank a nadnárodních finančních korporací?  Jak obstát v investování tvrdě vydělaných peněz, nebo jak aspoň uchránit jejich hodnotu? Existuje způsob, jak zhodnotit finanční prostředky, aniž by se člověk stal hráčem na burze a musel sledovat momentální kurz svých investic?

Jak to v životě bývá, když člověk hledá správné otázky, nakonec najde i odpověď. Existuje prastará investiční strategie, která ještě nikdy v průběhu století nezklamala. Řídí se jí odedávna bohaté národy jako například Číňané, Židé, nebo Arméni. Zmíněným společenstvím se takzvané pravidlo TŘÍ LOUKOTÍ osvědčilo a stalo způsobem, jak dlouhodobě nabyté bohatství uchovávat a předávat budoucím generacím. Tuto vskutku robustní investiční strategii může využít každý. Představme si imaginární kolo, které je rozděleno na tři části. Jeden třetinový segment kola představuje cenné papíry, druhá loukoť představuje nemovitosti a poslední třetinou jsou drahé kovy.

Pravidlo je jednoduché a spočívá v tom, že investor dlouhodobě má jednu třetinu majetku v nemovitostech, druhou třetinu ve stříbře a zlatě a třetí třetinu drží v akciích a dluhopisech. Kdo uvažuje dlouhodobě, investuje pravidelně do každé loukotě třetinu svých úspor. Jak léta běží, kolo se pomalu otáčí a loukotě stále dokola střídají jedna druhou. K úspěchu strategie stačí jen čas a trpělivost. Když se podíváme dlouhodobě na vývoj hodnoty jednotlivých loukotí našeho pomyslného kola, zjistíme, že zpravidla když jedna část klesá (např. nemovitosti), druhá část současně roste (drahé kovy) a třetí část stagnuje (akcie).